EUROPA LEAGUE PERMUTATIONS

Europa League permutations: Who needs what to go through?

Thursday 13 December 2018

UEFA.com explains all the UEFA Europa League permutations ahead of the final round of group stage games on Thursday 13 December.

GROUP STANDINGS

At a glance

Through to round of 32: Arsenal, Bayer Leverkusen, Chelsea, Dinamo Zagreb, Dynamo Kyiv, Eintracht Frankfurt, Fenerbahçe, Lazio, Real Betis, Salzburg, Sporting CP, Zenit, Zürich

Eliminated: AEK Larnaca, Akhisar Belediyespor, Anderlecht, Apollon Limassol, Dudelange, Jablonec, Ludogorets, Marseille, Qarabağ, Rosenborg, Spartak Trnava, Vorskla Poltava

Transferring from UEFA Champions League group stage: Benfica, Club Brugge, Galatasaray, Internazionale Milano, Napoli, Shakhtar Donetsk, Valencia, Viktoria Plzeň

Arrangements for breaking ties can be found in article 16 of the official competition regulations.

All of the below information is subject to final confirmation from UEFA. These examples may not cover all potential situations.

MATCHDAY SIX: THURSDAY 13 DECEMBER

21:00CET kick-offs

Group A: Ludogorets (3 points) v Zürich (9), AEK Larnaca (5) v Bayer Leverkusen (10)

  • Leverkusen are through and will be confirmed as group winners if they win on matchday six, or if Zürich do not win.
  • Zürich are through, and will finish first if they win and Leverkusen do not.
  • Ludogorets and AEK are out.

Group B: Celtic (9) v Salzburg (15), RB Leipzig (6) v Rosenborg (0)

  • Salzburg are through as group winners.
  • Celtic will be through if they win or draw, or if Leipzig do not win.
  • Leipzig must win and hope Celtic lose – the German club have the better head-to-head record.
  • Rosenborg will finish fourth.

Group C: Slavia Praha (7) v Zenit (11), København (5) v Bordeaux (4)

  • Zenit are through as group winners.
  • Slavia will be through with a draw, or if the other game is drawn.
  • København must win and hope Slavia lose.

  • Bordeaux must win and hope Slavia lose.

Group D: Dinamo Zagreb (13) v Anderlecht (2), Spartak Trnava (4) v Fenerbahçe (8)

  • Dinamo are through as group winners.
  • Fenerbahçe are through as runners-up.
  • Trvana and Anderlecht are out.

Group E: Arsenal (13) v Qarabağ (3), Sporting CP (10) v Vorskla Poltava (3)

  • Arsenal are through as group winners.
  • Sporting are through as runners-up.
  • Qarabağ and Vorskla are out.

Group F: Olympiacos (7) v AC Milan (10), Dudelange (0) v Real Betis (11)

  • Betis are through and will finish first with a victory, or if Milan do not win (Betis have the superior head-to-head record).
  • Milan will be through with a draw at Olympiacos, or if they lose by a one-goal margin (or by a two-goal margin other than 2-0 and 3-1). They will finish first if they win and Betis do not.
  • Olympiacos must beat Milan 2-0, 3-1 or by three goals or more to progress.
  • Dudelange are out.

18:55CET kick-offs

Group G: Villarreal (7) v Spartak Moskva (5), Rapid Wien (7) v Rangers (6)

  • Villarreal – leading Rapid on head-to-head record – will be through with a draw, and will finish first in the section if they win.
  • Rapid will be through if they win or draw. They will finish top if they win and Villarreal do not, or if they draw and Villarreal lose (due to their head-to-head superiority over Spartak).
  • Rangers must win to go through.
  • Spartak must win to go through.

Group H: Lazio (9) v Eintracht Frankfurt (15), Marseille (1) v Apollon Limassol (4)

  • Frankfurt are through as group winners.
  • Lazio are through as runners-up.
  • Marseille and Apollon are out.

Group I: Genk (8) v Sarpsborg (5), Beşiktaş (7) v Malmö (6)

  • Genk will be through if they avoid defeat, but out if they lose (as they would lose out either in a two-way head-to-head with Sarpsborg or a three-way tie-break also involving Beşiktaş).
  • Beşiktaş will be through if they avoid defeat (if they draw and Sarpsborg win, in the three-way head-to-head Beşiktaş would be top and Sarpsborg second ahead of Genk). Beşiktaş are out if they lose.
  • Malmö must win to go through.
  • Sarpsborg must win to go through.

Group J: Sevilla (9) v Krasnodar (12), Akhisar Belediyespor (0) v Standard Liège (9)

  • Krasnodar need a point to go through as group winners but can lose and go through if Standard drop points; even if Standard win, Krasnodar would have to lose 4-0, or by a five-plus goal margin to be eliminated.
  • Sevilla will be through if they win or at least match Standard’s result (due to Sevilla’s head-to-head advantage).
  • Standard must pick up more points than Sevilla, or win and hope Krasnodar lose 4-0 or by a five-plus goal margin.
  • Akhisar are out.

Group K: Dynamo Kyiv (11) v Jablonec (2), Rennes (6) v Astana (8)

  • Dynamo are through as group winners.
  • Astana will go through if they avoid defeat at Rennes.
  • Rennes must win to go through.
  • Jablonec are out.

Group L: Vidi (6) v Chelsea (15), PAOK (3) v BATE Borisov (6)

  • Chelsea are through as group winners.
  • BATE will be through if they win or if they draw and Vidi do not win (BATE have head-to-head advantage).
  • Vidi will be through if they pick up more points than BATE.
  • PAOK will finish second if they win and Vidi lose – on three-way head-to-head goal difference also involving BATE.

Standings are provisional until all matches have been played.

Leave a Reply